0 505 999 14 67

Kimyasal Peeling (Kimyasal Soyma)

Kimyasal Peeling (Kimyasal Soyma)

Kimyasal Peeling Nerelerde Kullanılır?

Kimyasal peeeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Sivilce, rozase ve leke tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Kimyasal peeling işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

Kimyasal Peelingler Ne Sıklıkta Kullanılır?

Yüzeysel peelingler 1-3 haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta derecedeki peelingler 1-6 ay aralıkla uygulanabilir.

Kimyasal peelingte hangi maddeler kullanılır?

Kimyasal peelingte en çok kullanılan maddeler Alfa-Hidroksi asitler (AHA), Beta-Hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve triklorasetik asit (TCA) ’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır.

Kimyasal Peeling Öncesi Cilt Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kimyasal peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda AHA ‘lı krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler eklenir.

Kimyasal peeling Uygulama Sırasında Neler Beklenir?

Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanabilir. Ameliyathane şartları gerektirmez. Kimyasal peeling uygulamaları esnasında yanma ve batma duygusu hissedilir. Bir ventilator yardımı ile bu duygu hafifletilir. Uygulamadan hemen sonra ciltte kızarıklık ve ödem oluşur.

Kimyasal Peeling Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimyasal peelingten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir.

Yüzeysel peelinglerde geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yaşam ve çalışma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan peeling tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir. Mutlaka tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. İz kalmaması için kabuklar koparılmamalıdır. Yüzeysel peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin peeling sonrası yoğun nemlendiriler kullanılır.

Kimyasal peeling sonrası daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü oluşur. Tedavi devam ettikçe cildin yapısı daha sağlıklı bir hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara