0 505 999 14 67

Şok Dalga ESWT

Şok Dalga ESWT

ŞOK DALGA ESWT TEDAVİSİ

Şok dalga diğer adıyla ESWT tedavisi, estetik alanlarının yanı sıra bazı cerrahi operasyon ve fizik tedavi gerektiren durumlarda da başarıyla kullanılan ağrısız / acısız alternatif bir tedavi yöntemidir.

ESWT NEDİR?

ESWT “Extracorporeal Shock Wave Therapy” Türkçesi “Vücut Dışından Uygulanan Şok Dalga Tedavisi” veya kısaca “Şok Dalga Tedavisi” olarak adlandırılır.

ESWT kısa süre içinde (yaklaşık 10ms) ses den hızlı enerji dalgaları üreterek, ses duvarını aşıp güçlü şok dalgaları oluşturur. Oluşan bu şok dalgaları çarptığı ortamda yüksek basınç yaratır ve bir vibrasyon etkisi oluşturur. Oluşan bu şok dalgası çarptığı ortamda bir çukurlaşma sağlar ve negatif basınçlı vibrasyon baloncukları oluşturur. ESTW yağ dokularında da bu şekilde çalışarak kavitasyon etkisi ile birlikte negatif basınçlı vibrasyon etkisiyle yağ hücrelerini parçalar.

ŞOK DALGA / ESWT HANGİ TEDAVİLERDE KULLANILMAKTADIR?

Şok dalga / ESWT tedavisi;

 • Zayıflama,
 • Selülit,
 • Cilt sıkılaştırma,
 • Doğum çatlakları,
 • Topuk dikeni,
 • Golfçü dirseği,
 • Tenisçi dirseği,
 • Omuz kireçlenmeleri gibi rahatsızlıklarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

ŞOK DALGA / ESWT TEDAVİSİ HER KİŞİYE UYGULANIR MI?

 • Hamilelerde,
 • Kalp pili kullanan kişilerde,
 • Kanser hastalarında,
 • Eklem ve kemik operasyonu geçirmiş kişilerde (platin) ve kemik gelişimini tamamlamamış genç bireylerde şok dalga / ESWT tedavisi uygulaması yapılmamaktadır.

ŞOK DALGA / ESWT TEDAVİSİ HER BÖLGEYE UYGULANIR MI?

 • Boyun bölgesi,
 • Baş ve sinirlere yakın bölgelere uygulanmaz.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNDE ESWT

Ayak tabanında aşırı zorlamaya bağlı olarak meydana gelen topuk dikeni rahatsızlığı yaşam kalitesini düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığa, kilo problemleri, ortopedik olmayan rahatsız ayakkabı kullanımı, ayakta bulunan fiziksel problemler gibi çeşitli etkenler sebep olabilir.

Sorunun çözümünde genellikle ayakta fazla kalmama, ayakkabı tabanında destek kullanımı, fizik-tedavi egzersizleri gibi tedaviler kullanılmakla birlikte çok ileri vakalarda biyolojik tedaviler veya cerrahi müdahale ile problem ortadan kaldırlmaktadır.

Şok Dalga / ESWT Tedavisi, topuk dikeni rahatsızlıklarında hastaya cerrahi olmayan acısız / ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkanı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir.

Topuk dikeni hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ESWT topuk dikeni tedavisi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ESWT SEANS SAYISI

Sert doku uygulamalarında en fazla 2 seans, yumuşak doku uygulamalarında en fazla 3-4 seans olarak gerçekleştirilmektedir.

ESWT SEANS SÜRESİ VE SEANS ARALIKLARI

20 – 30 dk. süren seanslar bir hafta ara ile uygulanır.

SIK SORULAN SORULAR

Şok Dalga ESWT’nin vücuda bir zararı olur mu?
Şu ana kadar zararı olduğuna dair her hangi bir klinik çalışmaya rastlanılmamıştır. Risk grubu dışındaki kişilere, uzman kişiler tarafından yapılan tedavilerde ESWT’nin herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.

Şok Dalga ESWT ağrılı / acılı bir tedavi midir?
Uygulama sırasında enerjinin gücü ve miktarı, hastanın rahatına, taşın/ödemin çeşidine ve bulunduğu yere göre düzenlenir. İşlem ağrısızdır veya hastanın kabullenebildiği hafif bir ağrı olur.

Şok Dalga ESWT’nin yan etkisi var mıdır?
Ciltte görülebilecek geçici kızarıklık dışında yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

ESWT tedavisi kalıcı mıdır? Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?
Genellikle kalıcıdır. Hasta, rahatsızlığa neden olan etkenleri ortadan kaldırdığı sürece tekrarlama riski yok denilecek kadar azdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara