0 505 999 14 67

Titreşimli Ultrasonik Dalga

Titreşimli Ultrasonik Dalga

TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGA TEDAVİSİ

Yaşam kalitesini yükseltmek, hem bedensel hem de ruhen sağlıklı bir yapıya kavuşmak için tekno-tıp dünyası bizlere yeni bir teknoloji sunuyor… Aslında yeni demek pek doğru değil ama teknolojik olduğu gerçek… Titreşimli ultrasonik dalgaların vücut üzerinde kullanımı Osmanlı’ya kadar dayanır. Osmanlı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda ses tedavisinden, müzikle terapi yolu ile yararlanmaktaydı. Farabi, Razi, İbn-i Sina ve Gevrekzade Hasan Efendi’nin bu alanda çok önemli çalışmaları bulunmaktadır. Hatta Farabi’nin, Türk müziğini makamlarına göre ayırarak, ‘hangi makam hangi tedavide kullanılmalı’ konusu üzerine bir araştırma dahi bulunmaktadır. Günümüzde bu teknolojiden, estetik, rehabilitasyon, fitnes ve spor alanlarında yararlanılmaktadır.

TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGALAR NE İŞE YARIYOR, HANGİ TEDAVİLERDE KULLANILIYOR?

Medikal estetik alanında;

 • Yağ yıkımını arttırmada,
 • Selülitleri azaltmada,
 • Bazal metabolizmayı hızlandırmak amacıyla,
 • Büyüme hormonunu artırmada,
 • Stres hormonunu azaltmada

Fitnes ve spor alanında;

 • Kas dayanıklılığını ve refleksi artırmada,
 • Eklemlerdeki esnekliği artırmada,
 • Spordan sonra kas yorgunluğunu azaltmada

Rehabilitasyon alanında;

 • Kas sistemini geliştirmek için,
 • Dejeneratif hastalıkları önlemede,
 • Kan akışını ve lenf dolaşımını artırmada,
 • Fiziksel ağrıları hafifletmede,
 • Kemik mineral yoğunluğunu artırmada yararlanılmaktadır.

ULTRASONİK TİTREŞİMLİ DALGA TEDAVİSİ HER KİŞİYE UYGULANIR MI?

 • Hamilelerde,
 • Eklem ve kemik operasyonu geçirmiş kişilerde (platin),
 • Kalp pili kullananlarda ultrasonik titreşimli dalga tedavisi yapılmamaktadır.

MEDİKAL ESTETİK ALANINDA TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGALARIN ETKİSİ

Kadınların pek çoğu güzel vücut hatlarına ve esnek bir cilde sahip olmayı ve bunu korumayı ister. Selüliti azaltmak, bazal metabolizmayı hızlandırmak ve yaşlanma sürecini geciktirmek için normal hormon salgılanmasını, dolaşımı ve sağlıklı sindirimi korumak önemlidir. Titreşimli Ultrasonik Dalgalar daha sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Titreşimli Ultrasonik Dalgaların vücutta hücre voltajını yükseltmesi nedeniyle zayıflama, selülitleri azaltma, bazal metabolizmayı hızlandırma, karın bölgesi içindeki organları uyararak sindirim sürecini iyileştirme, estetik ve güzellik, hormonal denge, fiziksel, zihinsel ve cinsel güç, kemik yoğunluğunu arttırma, boy uzatma, fizik tedavi, sporcu kondisyonunu ve dayanıklılığını arttırma, kan ve lenf dolaşımını iyileştirmede etkilidir.

FİTNES & SPOR ALANINDA TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGALARIN ETKİSİ

Titreşimli Ultrasonik Dalgalar germe ve gevşeme yöntemleriyle yalnızca büyük kasları değil, küçük kasları da uyarır. Böylece daha iyi ve hızlı germe ve daha hızlı iyileşme sunar. Titreşimli Ultrasonik Dalgalar eklemlerin esnekliği ve hareketliliğini arttıran, refleks ve denge hissinde iyileşme sağlayan etkili bir egzersiz yöntemidir.

Sporcular açısından ise basit ve kolay germeyle sporcu yaralanması riskini azaltan ultrasonik dalgalar egzersiz, idman ya da karşılaşma sonrası kas yorgunluğunun hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olmakta, eklemlerin esnekliğini, kas refleks ve dayanıklılığını, proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon (PNF) yoluyla denge duygusunu geliştirmektedir.

TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGALARIN REHABİLİTASYON ALANINDA Kİ ETKİLERİ

Titreşimli Ultrasonik Dalgalar fiziksel rehabilitasyon tedavisi kapsamında proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon (PNF) için sinir sistemini canlandırmakta, muskuloskeletal ve diğer dejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olmakta, daha iyi kan ve lenf dolaşımı için metabolizmayı güçlendirmekte, fiziksel ağrıları azaltmakta ve kontrol altına almaktadır.

MEDİCAL SCİENCE MONİTOR

Amerika’nın önde gelen araştırma kliniklerinden Medical Science Monitor’de 2007 yılında yapılan araştırmada görülüyor ki vibrasyon, saniyede 20-50 kez germe ve gevşeme yöntemiyle temelde kan damarları ve lenfatik damarlarda pompa görevi görerek vücuttaki kan akışını hızlandırıyor, damarları genişletiyor.

Titreşimler yalnızca büyük kasları değil, küçük kasları da uyarıyor. Böylece daha iyi ve hızlı germe ve daha hızlı iyileşme sunuyor.

ÖZEL EGZERSİZ “YOĞUN GÜÇ EGZERSİZİ İLE KAS GÜCÜNÜ ARTIRIR”

Titreşimli Ultrasonik Dalgalar hızlı kasılan kas liflerini uyararak kas gücünü artırır. Koşma, atma, atlama gibi sporlarla uğraşan sporcular için hızlı kasılan kas liflerinin ağırlığını ve performansını korumak çok önemlidir. Ayrıca yavaş kasılan kas lifi performansını artırmak için de büyüme hormonunun salgılanmasını uyararak kas dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur.

“TİTREŞİMLİ ULTRASONİK DALGALARIN YÜKSEK VERİMLİ VE GÜVENLİ ETKİSİ”

Titreşimli Ultrasonik Dalgalar yumuşak tendonları ve egzersizi zor olan bağ dokuları çalıştırır. Titreşimli Ultrasonik Dalgalar sadece vücutta bulunan büyük kasları değil aynı zamanda yüz kasları gibi küçük kasları ve çalıştırılması mümkün olmayan leğen kemiği kaslarını da çalıştırır. Tüm Vücut Titreşimi (TVT) egzersizleri ile normal güç egzersizleri birleştirildiğinde kasların gücünü %30 oranında arıtırır, egzersiz süresini %85 oranında azaltır, egzersiz yapma miktarını yarı yarıya düşürür. Ağırlık kaldırma gibi normal kas geliştirme metodlarının aksine ultrasonik titreşimli dalga egzersizlerinde eklemlerde, tendon ve bağ dokularda aşırı bir yüklenmeye sebep olmaz, diğer bir deyişle sakatlanma riskini de ortadan kaldırır.

SIK SORULAN SORULAR

Titreşimli ultrasonik dalgaların vücuda bir zararı olur mu?
Eğitimli kişiler eğliğinde yapılacak uygulamalarda vücuda her hangi bir zararı yoktur fakat eğitimsiz kişiler tarafından yapılan uygulamalar sakıncalıdır. 10 – 15 dk.lık periyotlarda yapılmalıdır. Piyasada bulunan dikey titreşim yaymayan, konrolsüz titreşim yayan cihazlarda da ciddi sakatlanma riski bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara