0 505 999 14 67

Gözenek Sıkıştırmak

Gözenek Sıkıştırmak

Gözenek Açıklığı Nedir?

Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının deriye açılma noktalarıdır. Gözenekler deriyi dış etmenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, deri yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık derecesi ve genetik özellikler gözeneklerin genişlemesinde etkilidir. Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda, yağ artıkları gözeneklerde toplanarak gözenek genişlemelerine sebep olurlar.

Gözenek Açıklığı Kimlerde ve Cildin Hangi Alanlarında Görülür?

Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz derisinde gözenek genişlemesi olanlar da vardır. Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir. Bunlar genellikle hassas ve karma deriye sahip kişilerdir.

Deride yaşlanma ve güneş hasarı derinin üst tabakasının kalınlaşmasına ve ölü deri atımının yavaşlamasına sebep olur. Deriden atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir. Ayrıca yaşla beraber kollajenin azalması sonucu derinin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşir.

Gözenek Açıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Büyük gözenekli deri estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir, tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.

Ölü derinin atılması düzenli temizlik ve peeling yapıcı ürünlerin etkisiyle artar ve gözenekler temiz kalır. Deriyi yenileyen kremler gözenekleri küçültür. Özellikle A vitaminli kremler ve meyve asitli ürünler gözenek küçültmede etkilidir. Yağlı ciltlere de iyi gelmeleri sebebiyle tercih edilirler. Vitamin ve antioksidan içeren kremler kollajeni artırarak gözenek açıklığını azalabilir. Farklı lazerler gözenek probleminde hem yeni kollajen sentezine yol açarak, hem de ölü deri atılımını arttırarak gözenek sıkılaştırmada etkili olurlar. Çoğu lazer uygulaması için en az 6 seans gereklidir. Gözenek sıkılaştırıcı etkinin ortaya çıkması birkaç ayı bulabilir. Ayrıca dermaroller, dermapen, kimyasal peelingler gözenek açıklığını gidermekte kullanılabilen diğer yöntemlerdir.

Gözenek Sıkılaştırmada Kullanılan Lazerler Nelerdir?

En sık kullanılan lazer ve ışık kaynakları şunlardır;

• Q-Switched Nd:YAG Lazer (Karbon Peel)
• Fraksiyonel Lazerler ve Radyofrekans
• IPL
• Radyofrekans
• LED
• Erbium Lazerle Mini Peeling

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara