0 505 999 14 67

Freaksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi

Freaksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi

FRAKSİYONEL LAZER ÇATLAK TEDAVİSİ

Hemen hemen 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları yaygın olduğu kadar uzun yıllardır tıp dünyasının da biçare kaldığı konular arasında yer alıyor. Ne var ki çokta karamsar olmaya gerek yok. İzleri %100 oranında gidermek imkânsız olsa da yüz güldürücü sonuçlara ulaşmak mümkün.

CİLT ÇATLAKLARI NEDEN OLUŞUR?

Cilt çatlakları sık kilo alıp vermelerde, ergenlik ve gebelik dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Esasında hormonal bir problem olan deri çatlakları (stria) ciltteki kolajen dokunun parçalanması ve elastin liflerin hasarı sonucu meydana gelir. Kortizon kullanımı gibi aşırı durumlarda da ortaya çıkabilir.

CİLT ÇATLAKLARI KENDİ KENDİNE GEÇER Mİ?

Cilt çatlaklarının kendi kendine geçmesi mümkün değildir ancak çatlağın oluşum şekli göz önüne alınarak değerlendirildiğinde etkisinin azaldığı durumlar görülebilir. Örneğin ergenlik veya gebelik döneminde oluşan çatlakların etkisinin azalması pek görülen bir durum değilken; kortizon kullanımı sonucu oluşan deri çatlaklarının etkisinin azaldığı, izlerin düzelme eğilimine girdiği görülebilmektedir.

DERİ ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Deri çatlaklarının oluşum sebepleri tam olarak bilinmediği için cilt çatlaklarını önlemek şu an için mümkün değildir. Ama çatlakların erken fark edilmesiyle birlikte çatlak renginin beyaza dönmeden hafif pembe haldeyken dışarıdan uygulanan bitkisel yağlar, kremler vs. topikal ürünlerle etkileri kısmen azaltılabilir.

CO2 FRAKSİYONEL LAZER DERİ ÇATLAKLARINA NASIL ETKİ EDER?

Karbondioksit fraksiyonel lazer, epidermiste (cilt yüzeyi) ve dermiste (orta deri) hasar oluşturarak vücudun doğal cilt yenilenme mekanizmasını tetikler, ciltteki iyileşmeyi başlatır.

CO2 FRAKSİYONEL LAZERİN AVANTAJLARI

  • Ağrı acı hissi çok azdır.
  • Günlük hayata dönme süresi kısadır.
  • Doku reaksiyonu yok denecek kadar azdır.

CO2 FRAKSİYONEL LAZER UYGULAMASININ YAN ETKİLERİ

  • Uygulama sonrasında hafif kızarıklık oluşabilir, geçicidir. Çoğunlukla gün içerisinde normal seyrine döner.
  • Koyu ten rengine sahip kişilerde ciltte lekelenmeye sebep olabilir.
  • Uçuk ve sivilcelenmeye sebep olabilir.

CO2 FRAKSİYONEL LAZER SEANS SÜRESİ SEANS ARALIKLARI

20-30 dk.  arasında süren seanslar cildin yapısına göre 4-6 hafta aralıklarla uygulanır.

CO2 FRAKSİYONEL LAZER SEANS SAYILARI

Ciltteki problemin durumuna göre ve bünyedeki iyileşmeye bağlı olarak 3 -5 seans uygulanır.

CİLT ÇATLAKLARINDA KULLANILAN DESTEKLEYİCİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Radyofrekans, dermaterapi, karboksiterapi, PRP, GRP ile birlikte tedavinin etkinliği artırılabilir.

CO2 FRAKSİYONEL LAZER İŞLEMİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Co2 fraksiyonel lazer uygulama sonrasında şikayetler genelde hafif ve geçicidir. Uygulama sonrası bir müddet güneş yanığı hissi oluşabilir. Hemen sonrasında rahatlamak maksatlı soğuk duş alınmamalıdır. Daha ılık sıcaklıklar seçilmelidir. Co2 Fraksiyonel lazer tedavisi sonrası makyaj yapılabilir, hafif nemlendiriciler sürülebilir. Ödem durumlarında buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Uygulama sonrasında mümkün mertebe uzun bir süre ile direkt güneşlenmekten kaçınılmalı, yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Co2 fraksiyonel lazer işlemi sırasında acı hissedecek miyim?
Co2 fraksiyonel lazer işlemi sırasında hissedilen durum kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Hastalar hissettikleri acıyı anlık “iğne batması” ve ya ciltte meydana gelen “elektriklenme” olarak tanımlarlar. Hastaların tercihine bağlı olarak işlem sırasında bölgesel anestezi veya sedasyon uygulaması ile ağrı ve acı hissini tamamen engellemek mümkündür.

Co2 fraksiyonel lazer tedavisi sonuçları ne zaman görülmeye başlar?
Co2 fraksiyonel lazer uygulamasının hemen sonrasındaı hızlı bir iyileşme görülür. Sonrasında bu iyileşme giderek azalır. Kolajen yapımı üçüncü aydan sonra başladığı için gerçek sonuçlarda bu aydan itibaren görülmeye başlar. En iyi sonuç ise 6-12 ay sonrası ortaya çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara