0 505 999 14 67

Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı Tırnak Bakımı

TIRNAK MANTARI ENFEKSİYONU (ONİKOMİKOZ) NEDİR?

Tırnak Mantarı; demotofit adı verilen tek hücreli canlıların tırnağa yerleşmesi ve hasara yol açmasıyla belirir. Diyabet hastalarında özenle dikkat edilmesi gereken tırnak mantarı, çoğunlukla ayak başparmağında görülmekle beraber el tırnaklarında da gözlenebilir. Tırnak mantarı tedavisinin uzman tarafından klinik ortamında yapılması daha uygundur.

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR?

Tırnak Mantarı özellikle ayak başparmağında ve tırnaklarda gözlemlenen bir durumdur. Tırnaklarda sertleşme ve şekil bozuklukları şeklinde karşımıza çıkar. Tırnak mantarı mikroorganizmalar tarafından oluştuğu için bulaşıcı bir hastalıktır. Tırnak mantarına neden olan sebepler başlıca şöyledir;

  • Dar ucu sivri ayakkabılar,
  • Tırnak yaralanmaları ve alınan darbeler,
  • Havuz sauna ve spor salonu gibi ortak kullanım alanları,
  • Ortak kullanılan tırnak makası çorap ve ayakkabılar,
  • Sağlıksız ortamlarda yapılan manikür ve pedikür,

TIRNAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak Mantarı tedavisinde uygulanan süreç uzundur. Doktorunuz oral yolla tedavi uygulayabileceği gibi son teknoloji ile beraber gelişen “ND YAG LAZER” tedavisini de uygulayabilir.

 

ND YAG LAZER TEDAVİSİ NEDİR?

Son yıllarda tırnak mantarı tedavisine alternatif bir yöntem olarak geliştirilmiştir. ND Yag Lazer tırnağın ve tırnak yatağının ısıtılarak mantarın yok edilmesinde dayalı bir sistemdir.  ND Yag Lazer hem tedavi konforu hem de herhangi bir yan etkisi olmaması sebebi ile diyabet hastalarında, hamilelerde, karaciğer hastalarında,  yaşlı ve çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir.

 

LAZER İLE TIRNAK MANTARI TEDAVİ VE İYİLEŞME SÜRESİ NASILDIR?

ND yag lazer uzmanın gerçekleştireceği muayene sonrasında belirlenecek seans süresi kadar uygulanır. Genel olarak 1 hafta arayla olmak üzere 4 seans ön görülmektedir. Yaklaşık 10-15 dakika süren işlemin ardından günlük aktivitelerinizde aksama olmamaktadır.

Tırnak Mantarı Tedavisinin etkisi;4.seanstan sonra 3- 6 ay arasında ortaya çıkmaktadır.

 

TIRNAK MANTARI BAKIMI

Tırnak mantarının boyutuna göre hastaya seans sayısı belirlenir. Aylık bakımlarla tırnaklar inceltilir ve kesimleri yapılır. Hastanın evde uyması gereken durumlar anlatılır. İşlemler ağrısız ve acısızdır. Enfeksiyonun giderilmesi sadece bakımla mümkün olmaz ilaç tedavisi ya da lazer tedavisi önerilir.

İlaçların böbrek ve karaciğerde yaşatabileceği hasardan ve emziren annelerin çocukların, diyabet hastalarının kullanımının tehlikeli olması durumundan dolayı lazer tedavisi uygulanmaktadır.

SIK SORULAN SORULAR

Tırnak mantarı ilaç ile tedavisi mümkün müdür?
Hastalarımız tarafından tırnak mantarı tedavisinde, oral yolla yapılan tedavide yan etkileri bulunduğu için ND Yag Lazer uygulaması tercih edilmektedir.

Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır?
Evet, tırnak mantarı bulaşıcıdır.

Tırnak mantarına bitkisel bir çözüm var mıdır?
Tırnak mantarı için uygulanan bitkisel çözümler; mantarı tamamen yok etmeyebilir veya tedaviye yanıt alamayabilirsiniz. Bu nedenle uzman tarafından muayene edilmesi ve  steril bir ortamda tedavi uygulanması tercih edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara