0 505 999 14 67

Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal Hastalıklar

Toplumda romatizma diye bilinen hastalık en az 150 hastalıktan oluşan bir hastalık grubudur. En çok bilinenleri olan eklem romatizması da denilen romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilittir. Romatizmal hastalıklar, bildiğimiz gibi vücudumuzu hareket ettiren kemik, kas ve eklem sistemimiz ile ilgili hastalıklardır. Bu hastalıklar sonucu, hareketle veya hareket olmadan yaygın kas kemik ağrıları, eklemlerde şişlik ve kızarıklık, hareket kısıtlılığı ve bazen de tutulan bölgede ısı artışı gibi çeşitli şikayetler olabilir. Romatizmal hastalıklar genellikle kronik hastalıklardır, daha sıklıkla kadınlarda görülür, yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Romatizmal hastalıklar, kronik hastalıklar olduğu için insanın tüm yaşantısını etkiler, romatizmal hastalığı olan insanlar, kendilerini hep yorgun hissederler, diğer insanlardan daha fazla bir şekilde ağrı kesici kullanmak zorunda kalabilirler. Romatizmal hastalıkların sebebi genellikle belli değildir, vücudumuzun kendi hücre ve dokularına karşı isyan etmesi gibi de değerlendirebileceğimiz bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklardır.

Romatizmal hastalıklarda

• Kesin neden genellikle belli değildir
• Bulaşıcı-mikrobik hastalık değildir
• Kalıtsal olabilir
• Şişman hastalarda eklemlere daha fazla yük bineceği için romatizmal hastalıkların şiddetini artar
• Sigara ve aşırı alkol damar yapısını bozarak şikayetlerin artmasına neden olur
• Şeker hastalığı ve yüksek kan şeker düzeyleri de damarları bozarak şikayetleri artırır
• Romatizmal hastalıklardan bazıları akciğer, kalp ve böbrek gibi iç organları da tutabilir
• Halsizlik ve yorgunluk -özellikle sabah yorgunluğu- sıklıkla görülür
• Tedavi uzman hekim tarafından düzenlenmelidir
• Tedaviye rağmen çoğu hastada şikayetler tamamen yok olmaz
• Ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı gibi şikâyetler tedavi ile azaltılmaya çalışılır
• Tedavinin temeli, vücudun savunma sisteminin baskılanması esasına dayanır
• Romatizmal hastalıklarda tedavi ömür boyu sürer
Romatizmal hastalıklarda, ozon tedavisi ile vücudun antioksidan ve antiinflamatuar dediğimiz sistemleri aktiflenir, yani vücudun kendi hücre ve dokularına karşı başlatmış olduğu savaş baskılanmış olur. Sonuçta vücut hastalıkla kolayca baş edebilir hale gelir. Ozon tedavisi ile dokulardaki oksijenlenme hat safhada artar, damarlarla ilgili dolaşım bozuklukları giderilmiş olur; dokulardaki reaksiyonlar azalır. Minör otohematerapi dediğimiz yöntem ile bağışıklık sistemi daha düzgün bir şekilde çalışmaya başlar. Ozon tedavisi ile hastaların yaşam kalitesi artar, uykuları düzenli hale gelir, sabah kendilerini daha dinç uyanmış hissederler, daha az ağrı kesici kullanmaya başlarlar. Ozon tedavisi alan hastalarda hiçbir ilacı kesilmez, ozon tüm ilaçlarla iyi geçinir, hiçbir ilacın etkinliğinin azaltmaz. Kronik ağrıdan dolayı romatizmal hastalığı olan hastaların genellikle duygulanımları bozulmuştur, genellikle kendilerini hep depresyonda hissederler ve her zaman yorgundurlar. Ozon tedavisi almaya başlayan hastalar, daha ikinci seanstan sonra bile kendini çok iyi hissetmeye başlarlar. Ozon tedavisi ile çok güçlenen hastanın kendine güveni artar, kendini daha güçlü hisseder, hastalıkla daha iyi mücadele eder, psikoloji düzelen hasta hayata daha gülerek bakmaya başlar.

1453307_29455.png1453307_29456.jpg1453307_29457.png


Romatizmal Hastalıklarda Ozon Kullanımı

Halk arasında romatizma olarak bilinen hastalıklar 150’den fazla hastalığın ortak adıdır. En çok bilinen ve yaygın olanları eklem romatizması (romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit), yumuşak doku romatizmaları (bel, boyun, sırt, bacak ağrıları ve fibromiyalji) ve kemik erimesi olarak bilinen osteoporozdur. Romatizması olduğunu ifade eden hastaların büyük kısmı romatoid artrit denen bu grup hastalığın daha çok küçük eklemleri tutan şekline sahip olduklarını düşünür. Oysa çoğu hastada rahatsızlık büyük eklemlerde ve kas dokusundadır.

Bu girişten anlaşılacağı gibi romatizma vücudumuzu hareket ettiren sistemin değişik bölümlerini (kas, kemik, eklem ve bu yapıları birleştiren bağlar) içine alan bir hastalık grubudur. Ortak özellikleri aşağıdaki bulguların bir veya birkaçının aynı anda görülmesidir; bu ortak bulgular ağrı, şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı ve bazen de tutulan bölgede ısı artışıdır. Yorgunluk, kas ağrıları, halsizlik gibi şikayetler de sıklıkla görülür. Romatizmal hastalıklar genel olarak kadınlarda daha sık görülür ve yaş ilerledikçe görülme oranı artar. Bununla birlikte romatizmal hastalıklar çocukluk çağında da görülebilir.

Kesin nedeni bilinmeyen bu tür hastalıklarda vücudun savunma sisteminin aşırı aktivasyonu temel sorunlardan bir tanesidir. Pek çok hastada, vücudumuzdaki bazı savunma hücreleri aslında yapmaması gereken bir iş yapar; vücudun kendi dokularına saldırır. Otoimmun reaksiyon dediğimiz bu durum romatizma hastalıklarında sıklıkla görülür. Bunun nedenini tam olarak bilemediğimiz için tedavide de başarı kısıtlıdır.
Romatizmal hastalıklar hakkında gerçekler:

 • Romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin nedeni bilinmemektedir
 • Çoğunlukla bulaşıcı-mikrobik değildirKalıtsal özellikler (genetik yatkınlık) bazılarında önem taşır
 • Şişmanlık gibi eklemlere binen yükü artıran nedenler romatizmal hastalıkların şiddetini artırır
 • Sigara ve aşırı alkol de damar yapısını bozarak rahatsızlıkların artmasına neden olur
 • Şeker hastalığı veya yüksek kan şeker düzeyleri de sigara gibi zamanla damarları bozarak aynı sonuçları doğurur
 • Romatizmal hastalıklardan bazıları deri ve eklem yanında akciğer, kalp ve böbrek gibi iç organları da tutabilir
 • Halsizlik ve yorgunluk -özellikle sabah yorgunluğu- çoğu romatizmal hastada görülür
 • Romatizmal hastalıkların teşhisi zaman alabilir ve doğru tedavi planlaması için uzun süre gerekebilir
 • Şikâyetleri aynı dahi olsa bir hastaya iyi gelen ilaçlar diğer hastaya iyi gelmeyebilir Tedavinin mutlaka uzman hekim tarafından düzenlenmesi gerekir
 • Hekim tarafından planlanan tedavi çoğu vakada hastalığı tamamen yok etmez
 • Ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı gibi şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur
 • Tedavi olunmadığı takdirde kısa sürede artan şikâyetler, tedavi ile uzun dönemlere yayılabilir
 • Tedavideki temel prensip vücudun savunma sisteminin bastırılmasıdır Çoğu romatizmal hastalıkta tedavi ömür boyu sürer

Romatizma ve ozon tedavisi

Ozon tedavisi ile vücuda herhangi bir ilaç verilmez. Vücudun antioksidan ve antiinflamatuar dediğimiz sistemleri aktiflenir. Bu sayede vücut hastalıkla daha kolay baş edebilir hale gelir. Yukarıda bahsettiğimiz damarlarla ilgili dolaşım bozuklukları giderilir; dokuların daha iyi oksijenlenmesi sağlanır. Minör otohematerapi dediğimiz yöntem ile immun sistemin daha düzgün çalıştığına dair (immunomodulasyon) bilimsel veriler vardır. Bizim bu zamana kadar takip ettiğimiz romatizma hastalarının büyük bölümü ozon tedavisi ile ağrılarının azaldığını, uyku kalitelerinin arttığını ve kullandıkları ilaçları azalttıklarını ifade etmişlerdir. Ozon tedavisi hiçbir romatizmal ilacın kesilmesini gerektirmez, ilaç etkileşimi yoktur. Bilinen zararlı veya yan etkisi bulunmamaktadır.

Ozon tedavisinin bir başka yararı romatizmal hastalıklarda sıklıkla görülen duygu-durum bozuklukları, yılgınlık, depresyon, müzmin yorgunluk gibi şikâyetlere karşı ortaya çıkar. Pek çok romatizmal ilacın güçlü yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden dolayı çoğunlukla böbrek ve karaciğerde etkilenme olur. Uzun süreli ve çok sayıda ilaç kullanan hastalarda ortaya çıkan böbrek ve karaciğer hasarına karşı ozon tedavisi koruyucu etkiler gösterir. Romatizmal hastalığı olan kişilerin kendilerini takip eden hekim ile görüşerek belirli aralıklarla ozon tedavisi almalarında yarar olduğu açıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara