0 505 999 14 67

Estetik Güzellik

Estetik Güzellik

Değişim ile estetik bir görünüme ulaşmak ve güzel olmak gerçek bir sanat işidir. Gestalt ilkelerine göre; ‘’bütün, parçaların toplamından daha fazladır ve birey bütünü parçalarına ayrıştırarak değil, bütünlük içerisinde algılar.’’

Estetik; sağlık ile güzelliğin ana parçalarını oluşturken mental ve sosyal kriterler bu bütünü tamamlar. Bu bütünün kriterlerinin temel taşlarını; mükemmele yakın bir planlama, uyum, ölçü, ideale en yakın sonuçlar ile bu sürecin temel ve bütünsel ihtiyaçlara cevap vermesi oluşturur.

Başarılı olduğu varsayılan bu süreçte hedef sadece bedensellik değil; özgüveni pekiştiren, sosyal ve psikolojik yönden tatmin edici sonuçlardır. ‘’Güzellik’’ göreceli bir kavramken, ‘’estetik’’ ölçüleri, uyumu olan evrensel bir göstergedir.

Örneğin doğada bile herşeyin bir estetiği vardır; kelebeklerin kanatlarındaki simetri ‘’estetik’’ harikasıdır; her kelebeğin kanatlarının üzerindeki motifler kendine özgüdür…

Estetik uygulamalardaki tüm işlemler de bu uyum ve ölçü ilkelerinin oluşturduğu değişmez bütünselliğe dayanır; örneğin dudak dolgusu enjeksiyonunda salt olarak sadece dolgun olması yüzdeki genel uyum, kişinin beklenti ve stiline uygun olmasıyla bu bütünsellik tamamlanır.
Dudağın kontürü, üst ve alt dudak arasındaki denge, ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları gibi detaylar dudak tasarımında büyük önem taşır.

Bu bütünselliğe uymadan yapılan uygulamaların sonuçları olarak birbirine benzeyen, ölçüleri uyumsuz örnekler göreceğimiz aşikardır; bunun aksine ölçü, uyum, bütünsellik ilkeleriyle yapılan uygulamalar doğallık, özgünlük ve estetiği beraberinde getirir.

Dudağın dinamik bir estetiği vardır. Dudaklar hareket edebilmeli, belirli ölçüde mimiklere katılabilmeli, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında planlanan dudak yüz ile uyumlu olursa gerçek dudak tasarımı gerçekleşmiş olur. Dudak tasarımı ayrı değil, yüz estetiğinin bir parçası olarak düşünülmelidir. Uygulamanın konuya her yönden hakim bir medikal doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu doğrultuda dudak kalınlaştırma yerine gülme tasarımı yaklaşımıyla, hem sağlıklı hem de ideal sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır.

Kendi stilinizi, özgünlüğünüzü kaybetmeden gerçekleştirilen estetik uygulamalar size hem özgüven, hem de mutluluk vaat edecektir. Sizi özünüzden uzaklaştırmadan hem ruhunuzdan anlayacak, hem de yüzünüzü tüm bütünselliğiyle doğru değerlendirerek hayallerinize kavuşturacak estetik doktorunuz hiçte uzakta değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Şimdi Ara